Watykan – Bazylika świętego Piotra

Watykan – Bazylika świętego Piotra
Watykan to najmniejsze państwo świata. Jego powierzchnia liczy 440.000 m². Zostało utworzone w roku 1929. Pełni jednocześnie dwie funkcje: jest siedzibą władz kościoła katolickiego i jednocześnie stolicą papiestwa. Tutaj znajduje się serce chrześcijaństwa: Watykan jest siedzibą papieży.

Na obszarze Watykanu znajduje się Bazylika Świętego Piotra. Świątynia zawdzięcza nazwę osobie Piotra – pierwszego spośród 12 apostołów. W kilka lat po męczeńskiej śmierci apostoła (został ukrzyżowany w roku 67) nad jego jego grobem zbudowano kaplicę. W latach 324-344 w tym miejscu wzniesioną pierwszą bazylikę, która przetrwała do roku 1452. W tym samym roku rozpoczęto przebudowę świątyni, prace jednak szybko przerwano. Wznowiono je dopiero w roku 1503 na polecenie papieża Juliusza II. Prace przy projektowaniu nowej świątyni zostały powierzone Donato Bramante. Stara bazylika została zburzona, na jej miejscu zbudowano nową na planie krzyża greckiego. W miejscu, gdzie krzyżują się ramiona krzyża ( dokładnie w tym miejscu znajduje się grób Apostoła) wzniesiona została imponujących rozmiarów kopuła, mniejsze kopuły zbudowane zostały nad 4 kaplicami znajdującymi się pomiędzy ramionami krzyża. Kolejna zmiana w planach budowy nastąpiła po śmierci papieża Juliusza II i D. Bramante. Tym razem prace powierzone zostały Rafaelowi oraz Guliano da Sangallo. Po jego śmierci pracami kierował Michał Anioł. Prace przy budowie świątyni ukończono w roku 1626, pracowano między innymi pod kierunkiem Giacomo della Porte i Domenico Fontany. Słynna kolumnada otaczająca plac jest dziełem G. L. Berniniego. Jest on jednocześnie autorem barokowego wystroju wnętrza świątyni.

W centralnym punkcie bazyliki znajduje się monumentalnych rozmiarów baldachim, który rozpięto nad ołtarzem głównym i konfesją świętego Piotra. Pod baldachimem umieszczony został posąg świętego Piotra wykonany w XIII wieku przez Arnoflo di Campio. Nawy boczne otoczone są licznymi kaplicami. Jedną z nich jest Kaplica Piety. Znajduje się w niej słynna rzeźba Michała Anioła – Pieta.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *