Trentino – Trydent – raj dla narciarzy

Trentino (polska nazwa to Trydent) to dla narciarzy i fanów górskich wspinacze istny raj na ziemi. Piękne widoki, jeziora, wysokie góry i do tego wino – tak najkrócej można scharakteryzować Trentino. Ten prześliczny włoski region zachęca do odwiedzenia go o każdej porze roku, nie tylko zimą. Wiadomo, że największe wrażenie robią na turystach Dolomity pokryte śnieżnym puchem, ale także wiosną czy jesienią w Trydencie nie będziemy się nudzić. Urok tego miejsca (szczególnie jeziora Garda) docenił sam Goethe, który pisał o nim, iż jest to kraj, w którym kwitną cytryny.

Podstawowe informacje o regionie

Trydent leży w północnej części Włoch. Graniczy ze Szwajcarią i Austrią, Wenecją Euganejską, Lombardią. Jego pełna nazwa po zmianie konstytucji Włoch z dnia 11 października 2001r. brzmi Trydent- Górna Adyga. Region składa się z dwóch prowincji Trydent i Tyrol Południowy (Bolzano).

Powierzchnia Trydentu wynosi 13 613 km² (Trydent 6 213 km², Tyrol Południowy 7 400 km²), a gęstość zaludnienia to ok. 70 osób/km².

Tyrol Południowy jest dwujęzyczny. Językiem urzędowym jest język niemiecki i włoski.  Na jego obszarze znajdują się Alpy oraz Dolomity oraz przepływa przez niego Adyga.

Dolomity góra

Zabytki regionu

Stolicą regionu jest Trydent, liczący  108 577 mieszkańców. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest Piazza del Duomo. W jego centralnej części stoi bazylika wybudowana w stylu romańsko-lombardzkim, część cegieł znajdujących się w jej murach pochodzi z kościoła z VI w. n.e. Patronem tej bogato zdobionej świątyni jest święty Vigilio. Przed bazyliką znajduje się fontanna Neptuna z XVIII wieku.

Z miastem tym wiąże się ważne wydarzenie historyczne, gdyż to właśnie tutaj ogłoszono dekrety soboru trydenckiego (1545-1563), uznawane za początek kontrreformacji. Przyjęło się, iż w kościele Santa Maria Maggiore rozpoczęły się wielkie zmiany. W tej świątyni kardynałowie podczas Soboru Trydenckiego zdecydowali o wyplewieniu herezji, która panoszyła się w Europie. Być może dlatego świątynia jest kwintesencją prostoty. W 1845 roku dobudowano do kościoła 53-metrową wieżę, najwyższą w mieście. Była ona symbolem i pamiątką 300 lat kontrreformacji.

Kolejnym miejscem na trasie naszego zwiedzania jest zamek Buonconsiglio wraz z ogrodami i wieżą, gdzie znajdują się gotyckie obrazy i sala biskupów z rozmaitymi portretami duchownych, którzy rządzili stąd okolicznymi mieszkańcami przez osiem wieków. Koniecznie należy zobaczyć serię fresków z 1400 roku, przedstawiających życie tubylców podczas 12 kolejnych miesięcy roku.

Fani nowoczesnej architektury z pewnością wybiorą się na spacer po nabrzeżu, gdzie powstaje nowoczesna dzielnica w całości zaprojektowana przez słynnego Renzo Piano, autora m.in. Centrum Pompidou w Paryżu czy budynków na Placu Poczdamskim w Berlinie.

Ulubionym szlakiem turystów jest trasa zwiedzania ,,Cesarski szlak”. Szlak ten łączy Starówkę, ciekawe place, zabytkowe budynki, wieże. W mieście tym możemy także zobaczyć i zwiedzić liczne muzea. Do najsłynniejszych muzeów miasta należą: Muzeum przy zamku Buonconsiglio, Muzeum Mart, Trydenckie Muzeum Nauk Przyrodniczych, muzeum Lotnictwa.

Trydent- stolica regionu to nie jedyne miasto, w którym znajdziemy wiele atrakcji. Polecamy także odwiedzenia Merano i Bolzano. Merano w dawnych czasach pełniło rolę luksusowego uzdrowiska alpejskiego, gdzie nawet wypoczywała cesarzowa Sissi. Turyści mogą zwiedzać jej zamek oraz słynny ogród. W Bolzano odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny. Tutaj także możemy zawitać do dwóch zamków: Zamku Mereccio i Zamku Runkelstein.

Dolomity widok

Ośrodki narciarskie

Trydent to przede wszystkim doskonałe ośrodki narciarskie. Okoliczne wioski i miasteczka mają wspaniałą infrastrukturę dostosowaną pod najbardziej wymagających fanów białego szaleństwa. Jednym z najpopularniejszym regionów jest Val di Sole, czyli  ,,Dolina Słońca”. Leży ona w zachodniej części Trydentu. Słynie z niezwykle malowniczych terenów i doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa. Narciarze wybierają m.in. Marilleva, która leży na wysokości 900m. n.p.m. W Val di Sole koniecznie należy skosztować lokalnych przysmaków. Można zdecydować się na kulinarną wycieczkę, podczas której są serwowane tutejsze specjały, np. sery czy wino.

Trydencka kuchnia

Nie możemy nie wspomnieć o trydenckiej kuchni, gdyż jest naprawę pyszna. Do potraw podawane jest aromatyczne wino. Na stołach z mięs króluje dziczyzna i baranina. Ponadto chętnie jada się kiełbasy, grzyby i sery. Miejscowym specjałem jest palenta, czyli odpowiednio przyrządzana kasza kukurydziana. Mamy do wyboru różne rodzaje serów. Najbardziej znanym jest Casole’t. Ser ten jest miękki, delikatny i wytwarza się go z surowego mleka krowiego, ponadto warto spróbować Puzzone di Moena – aromatycznego, twardego sera. W przypadku mięsnych potraw to region słynie z szynki mortandeli z Val di Non. Ma ona kształt pulpetu.

Podczas posiłku nie może zabraknąć wina. I tutaj także mamy wielki wybór. Pija się Marzemino- czerwone, wytrawne wino, które jest najwyżej cenione, ale także Teroldego, Rotaliano, Schiava, Lagrein. Jeśli lubimy wina słodkie to warto skusić się na lampkę Vin Santo- produkowanego z najstarszej odmiany winorośli tego regionu. Regionalnymi winami białymi są: Pinot Grigio, Chardonnay, Gewurztraminer, Riesling. Po wyczerpującym, mroźnym dniu spędzonym na stoku na rozgrzewkę możemy napić się winogronowej wódki Grappa.

Val Venegia

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *