Sycylia

Sycylia – największa wyspa Morza Śródziemnego

Sycylia jest największa wyspą Morza Śródziemnego, zamieszkiwaną przez około 5 mln mieszkańców. Razem z Wyspami Liparyjskimi, Egadami, Wyspami Pelagijskimi i Pantellerią od 1946 roku tworzy region autonomiczny we Włoszech. Sycylia dzieli się na 9 prowincji, ma także swój parlament.

Sycylia

Sycylia, źródło: freeimages.com

Słówko teorii

Sycylia to wyspa górzysta i wyżynna, tylko niewielki jej procent stanowią niziny. Najwyższym wzniesieniem Sycylii jest wulkan Etna (3323 m n.p.m.), który jest także największym wulkanem Europy. Stolicą Sycylii jest Palermo.

Klimat Sycylii

Klimat Sycylii jest typowo śródziemnomorski.

Oznacza to łagodne, wilgotne zimy oraz gorące i suche lato. W okolicy wybrzeża średnia temperatura zimą to około -13 stopni Celsjusza. Wewnątrz wyspy klimat jest bardziej ostry, a zimy, nawet o kilka stopni chłodniejsze. Jesienią i zimą można spodziewać się na wyspie gwałtownych opadów deszczu.

Jeśli lubisz upały, warto wybrać się na Sycylię późną wiosną i latem (od maja do początku października). Pamiętaj tylko, że lipiec i sierpień mogą być kłopotliwe, jeśli lubisz zwiedzać, ze względu na naprawdę wysokie temperatury. Właśnie wtedy mamy też do czynienia z prawdziwym apogeum w postaci turystów, więc jeśli nie przepadasz za tłumami, wybierz początek albo koniec sezonu.

Sycylia

Sycylia, źródło: freeimages.com

Baza noclegowa, czyli gdzie spać

Wybierając nocleg na Sycylii, powinniśmy kierować się osobistymi preferencjami, ale także zasobnością portfela. To wyspa, która ma bardzo szeroką bazę noclegową. Możemy wybrać nocleg w hostelu, schronisku młodzieżowym, pensjonacie Bed and Breakfast (które z reguły prowadzone są przez włoskie rodziny), albo ekskluzywnym hotelu z opcją all inclusive. Dobrym pomysłem, jeśli wybieramy się na wakacje całą rodziną, lub w gronie przyjaciół, będzie wynajęcie całego domu, co na Sycylii z powodzeniem się praktykuje. Zanim zdecydujesz się na określone miejsce, postaraj się poszukać o nim opinii. Internet daje obecnie bardzo wiele możliwości, aby dowiedzieć się czy inni turyści byli zadowoleniu z pobytu w określonym miejscu i który pensjonat polecają najbardziej.

Kuchnia Sycylii

Słońce świeci na Sycylii aż 300 dni w roku. To doskonały fundament do uprawy owoców i warzyw, które są podstawą kuchni tej wyspy. Dominują w niej pomidory, bakłażany, oliwki, papryki a także wspaniałe, słodkie cytrusy. Charakterystycznym dla Sycylii produktem jest dość intensywna w smaku oliwa. Zdarza się, że jest produkowana ręcznie w niewielkich gospodarstwach. Taka oliwa, używana w kuchni już po powrocie do Polski, z pewnością przypomni nam błogi, wakacyjny relaks i wspaniałe potrawy, jakich mieliśmy okazję skosztować.

W sycylijskiej kuchni czuć także wpływy arabskie, greckie i włoskie. Będąc na tej pięknej, słonecznej wyspie musimy spróbować caponaty – dania z duszonych warzyw, które można jeść jako osobny posiłek, albo dodawać do mięs. Kolejną sztandarową potrawą Sycylii jest z całą pewnością parmigiana – zapiekanka z parmezanem i sycylijski makaron spaghetti alla Norma z sosem na bazie bakłażanów. Jeśli jesteś fanem ryb i owoców morza, możesz mieć pewność, że Sycylia spełni Twoje kulinarne wymagania. Świeże krewetki, kalmary i ośmiornice stanowią bazę sałatek, makaronów i przystawek.

Typowym dla Sycylii jest wino Marsala, dlatego będąc na wyspie koniecznie musimy go spróbować. Na uwagę zasługują też słodkie likiery.

Zabytki Sycylii

Jeśli jesteś fanem zwiedzania, pobyt na Sycylii z pewnością zaliczysz do udanych. Wśród zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć znajduje się starożytny, grecki teatr, będący najstarszym zabytkiem Taorminy, niewielkiej miejscowości turystycznej w północno – wschodniej części wyspy. Dzięki temu, że znajduje się 250 m nad poziomem morza, rozciąga się z niego niezapomniany widok.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić podczas pobytu na Sycylii są Syrakuzy, miasto na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Wiele zabytków , z czasów starożytnej Grecji i Rzymu zostało wpisanych na światową listę Unesco.

Jeśli chciałbyś zobaczyć miasto… w chmurach, koniecznie wybierz się do Erice. To historyczne miasteczko, w którym na co dzień mieszka zaledwie 500 osób, każdego dnia przyciąga tłumy turystów. Wszystko to za sprawą świetnie zachowanej, starożytnej architektury Erice. Ciekawostką jest fakt, że zabudowana miasta wykonana jest w typowo średniowiecznej zabudowie w kształcie równoramiennego trójkąta. Jeśli chcesz dojechać do Erice samochodem, musisz przygotować się na to, że czeka Cię droga pełna dość wąskich i niebezpiecznych zakrętów.

Bardzo często dni nad Erice zbierają się pojedyncze chmury. Spacerując wtedy po mieście, można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w przestrzeni. Podobnie wygląda droga do miasteczka w pochmurny dzień. Może się wydawać, że musimy przedrzeć się przez chmurzystą zasłonę, w drodze do innej rzeczywistości.

Sycylia

Sycylia, źródło: freeimages.com

Atrakcje Palermo

Palermo jest stolicą Sycylii, mieszka w nim około 660 tys ludzi. Jest to miasto pełne sprzeczności. Barokowe, zaniedbane kamienice sąsiadują z pięknymi, nowoczesnymi budynkami. Piękne wille zamożnych rodzin, stojące w pobliżu zaniedbanych, wielorodzinnych bloków mieszkalnych.

Choć restauracje bardzo często nie wyglądają zbyt zachęcająco, najczęściej to właśnie w nich znajdziemy najlepszą pizzę, której smak będziemy wspominać latami. Palermo jest gwarne i tętniące życiem. Włoski temperament wyraźnie czuć na ulicach.

Będąc w Palermo, warto odwiedzić historyczne centrum – typowo włoską starówkę o romantycznym klimacie, z wąskimi uliczkami i małymi kawiarniami. Ciekawą atrakcją może być także lokalny bazar. Choć bardziej od włoskiego, przypomina arabski targ, można na nim kupić wiele ciekawych produktów w korzystnych cenach.

Na szczególną uwagę zasługują też z pewnością słynne Katakumby, znajdujące się pod kościołem Kapucynów. Możemy tam znaleźć aż 8000 mumii, powieszonych pod sufitem i ułożonych na specjalnie do tego przygotowanych półkach. Mówi się, że osoby o słabych nerwach powinny zrezygnować z wizyty w tym podziemnym cmentarzysku, jednak wiele osób, mimo wszystko decyduje się je odwiedzić, często kierując się zwykłą ciekawością.

A może wycieczka na … Etnę?

Jest to największy w Europie i jeden z najbardziej aktywnych na świecie! Jeśli chciałbyś przeżyć niecodzienną przygodę, koniecznie zdecyduj się na zwiedzanie Etny.

Można tam dojechać samochodem, albo autobusem. Samochodem dojedziemy z powodzeniem do parkingu przy schronisku Rifugio Sapienza. Autobusy kursują codziennie z Katanii. Wyjeżdżają z dworca o godzinie 8.15 do schroniska Rifugio Sapienza na Etnie. Warto przygotować się na to, że na szczycie wulkanu jest znacznie chłodniej. W zależności od pory roku, w jakiej zdecydujemy się na wycieczkę warto zabrać odpowiednią odzież, która pozwoli nam cieszyć się wycieczką i pięknymi widokami. Nie musisz mieć świetnej kondycji, aby zdobyć Etnę. Satysfakcja z samodzielnego pokonania szczytu będzie z pewnością ogromna! Dla osób, które mimo wszystko chciałyby skorzystać ze wsparcia, istnieje możliwość wjazdu kolejką. Trasa do pokonania to około 13 km w dwie strony. Nie ma potrzeby wynajmowania przewodnika (to bardziej mit, mający na celu generowanie zysku).

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *