Sardynia – druga do do wielkości wyspa Morza Śródziemnego

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą w basenie Morza Śródziemnego.

Słynna jest ze swego charakterystycznego, nieregularnego, skalistego wybrzeża, wielu zatok i cypli. Nieopodal wyspy znajduje się wiele, malowniczo rozsianych po morzu mniejszych wysepek.

Turyści z całego świata przyjeżdżają tu, by na własne oczy zobaczyć majestatyczne skalne urwiska, zażyć kąpieli w lazurowej wodzie i opalić się na niemalże białej, piaszczystej plaży, ukrytej między górami wpadającymi wprost do morza.

Ukształtowanie terenu, przyroda, klimat

Sardynia jest wyspą w większości górzystą o poszarpanej linii brzegowej z licznymi lagunami i zatoczkami poukrywanymi między skałami. Panujący tu klimat jest podzwrotnikowy śródziemnomorski, charakteryzujący się upalnym i suchym latem oraz chłodniejszą, deszczową zimą. Średnia roczna temperatura waha się od jedenastu do siedemnastu stopni , a w ciągu roku można się spodziewać około trzystu dni słonecznych. W górach temperatury są znacznie niższe, a zimą zdarzają się opady śniegu.

Roślinność przeważająca na wyspie to makia – krzaki i zarośla zielone przez cały rok. Klimat sprzyja także typowej śródziemnomorskiej roślinności, a wiosną i latem podziwiać tu można rajskie kwiaty i drzewka owocowe.

Wyspa ma kilka rzek, z czego najdłuższą, liczącą sto pięćdziesiąt jeden kilometrów jest Tirao. Na rzekach utworzono sztuczne jeziora i tamy, mające na celu dostarczać wodę mieszkańcom wyspy. Naturalne słodkowodne jezioro jest na wyspie tylko jedno i nazywa się Lago di Baratz. Charakterystyczne dla wyspy są niewielkie, lecz liczne przybrzeżne jeziora ze słoną wodą.

Plaża Sardynia

Atrakcje wyspy

Wyspa sama w sobie jest atrakcją dzięki jej niespotykanemu ukształtowaniu, pięknym piaszczystym plażom i łagodnym zejściom do morza, idealnym dla rodzin z dziećmi. Rajskie widoki, niezwykle przejrzysta, błękitna woda i bujna roślinność zachwycają same w sobie. Poza tym wyspa oferuje jednak bardzo wiele innych atrakcji. Sardynia słynie ze swej wielowiekowej tradycji i śladów tej bogatej przeszłości, rozsianych po całej wyspie. Zachowało się bardzo wiele charakterystycznych, megalitycznych budowli w kształcie ściętych stożków, związanych z cywilizacją nuorską, która do dziś nie została w pełni zbadana.

Sardynia znana jest z doskonałej kuchni opierającej się na lokalnych przysmakach, z tradycji i ciekawych obrzędów niespotykanych nigdzie indziej na świecie, z interesującego dialektu i folkloru oraz najwyższej jakości produktów rękodzielniczych,

Wyspa pochwalić się może wieloma ciekawymi miejscami, wartymi zobaczenia i zwiedzenia. Mowa tu o miejscach ciekawych ze względów historycznych, ale też wartych odwiedzenia ze względu na ich piękne położenie i zapierające dech widoki.

– Su Nuraxi di Barumini: jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Sardynii. Największy i najlepiej zachowany, choć najstarszy kompleks tajemniczych budowli w kształcie ściętych stożków, będących pozostałościami po pierwotnej cywilizacji nuragów. Kompleks datowany jest na około tysiąc pięćsetny rok przed nasza erą. Na wyspie są też inne kompleksy podobnych budowli. Jednak do dziś nie określono ich funkcji, są zagadką dla naukowców i badaczy. Kompleks w Barumini został wpisany na Listę Unesco.

– Cagliari: stolica Sardynii, położna nad Zatoką Aniołów, z przepięknym, zabytkowym starym miastem wartym zobaczenia. Cagliari łączy w sobie nowoczesność z tradycją i przeszłością. W architekturze widoczne są tutaj wpływy wielu różnych kultur. Miasto pochwalić może się wieloma zabytkami, na przykład średniowiecznymi kryptami z grobami męczenników, czy pochodzącą z XIII wieku katedrą świętej Marii, wybudowanej w stylu „pizańskim”. Wielu turystów udaje się też na Wieżę słonia i wieże Pancrazio, z których podziwiać można przepiękne widoki, rozpościerające się przed naszymi oczami. Warto odwiedzić także przylądek z latarnią morską i zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć. Poza tym w mieście jest kilka muzeów, które gromadzą eksponaty dotyczące historii Sardynii. Najciekawsze wydaje się Muzeum Archeologiczne, słynne z wykopalisk archeologicznych z całego obszaru Sardynii. Najcenniejszym zbiorem są wykopaliska z czasów cywilizacji nuorskiej.

– Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennergentu: park łączący w sobie krajobraz górski z morskim, idealny na spacery, dalekie piesze wędrówki i chwile wytchnienia od plażowego szaleństwa. Największymi atrakcjami tego parku, poza bajecznymi widokami i piękną roślinnością, są między innymi Grota Wołu Morskiego, w której zobaczyć można słonie morskie, oraz groty i jaskinie w zatoce Cala Luna. Ta część Sardynii wolna jest od hoteli, straganów z pamiątkami i tłumów turystów. Można tutaj podziwiać naturę w jej prawdziwej, niezmienionej formie.

– Grota Neptuna i Jaskinia Ispinigoli: dwie słynne groty na wyspie, z czego pierwsza ulokowana jest na skalistym, klifowym wybrzeżu i dojść można do niej stromymi schodami, a druga leży w górach we wschodniej części wyspy. Obie są niezwykle malowniczo ulokowane, przez co wielu turystów przyjeżdża tu z najdalszych zakątków wyspy, by podziwiać stalagmity i stalaktyty wewnątrz jaskiń. Druga z nich służyła w przeszłości jako fenicka nekropolia – pozostawiano w niej ciała zmarłych. Dziś jest znana z drugiej co do wielkości kolumny stalagmitowej. Warto pamiętać, że jest dostępna dla turystów tylko w sezonie, czyli od kwietnia do listopada.

– Szmaragdowe Wybrzeże: długie na około pięćdziesiąt kilometrów wybrzeże w północno-wschodniej części wyspy, przyciąga turystów intensywną barwą wody (stąd nazwa wybrzeża). Linia brzegowa z rozlicznymi formacjami skalnymi, niewielkimi jaskiniami i grotami i egzotyczna roślinność, tworzą w połączeniu z głębią lazurowej wody niespotykane nigdzie indziej na świecie pejzaże. Wybrzeże słynie również z piaszczystych plaż ukrytych między skalnymi urwiskami. Do najpopularniejszych należą: Liscia Ruja, Romazzino, Il Pevero, La Chelvia, Rena Bianca i Capriccioli.

Poza wspomnianymi miejscami, jeśli starczy nam czasu podczas pobytu, warto odwiedzić również wyspy archipelagu La Maddalena, starożytne miasta Thaross i Nora, oraz słynne miasto Alghero.

Sardynia woda

Warto wiedzieć przed podróżą

Wybierając się na Sardynię należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze wiedzieć trzeba, że walutą obowiązującą na wyspie jest euro. Dobrze jest wymienić pieniądze jeszcze w kraju i odpowiednio wcześnie śledzić kurs waluty, by kupić euro w jak najkorzystniejszej cenie. Ceny na wyspie są zbliżone do cen większości europejskich kurortów objętych strefą euro. Na przykład piwo w sklepie kupić można już za trzy euro, ceny obiadów zaczynają się od piętnastu euro, a na butelkę wina przeznaczyć trzeba minimum dziesięć euro. Na wyspie świetnie prosperują wypożyczalnie samochodów. Koszt wypożyczenia średniej klasy auta na cały dzień to około dziewięćdziesiąt euro. Ma się jednak nieograniczone możliwości zwiedzania wyspy, a przez cały dzień można naprawdę sporo zobaczyć. Lot na wyspę z Warszawy trwa około dwie i pół godziny. Po przylocie należy spodziewać się opłaty podatku turystycznego – kilka euro na dzień. Opłaty najczęściej dokonać można w recepcji hotelu.

Sardynia widok

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *