Ciekawe miasta w Toskanii

Włoski region znany z niezwykłych krajobrazów, charakterystycznej architektury, winnic rozpościerających się na wzgórzach, doskonałej kuchni i wielowiekowej tradycji i historii.

Położona w sercu Włoch na górzystym terenie, zachwyca różnorodnymi pejzażami. Niewielkie wioski rozsiane na górskich zboczach wśród oliwnych gajów i cyprysów, kuszą turystów możliwością oderwania się od rzeczywistości w pensjonatach agroturystycznych, słynących z doskonałych win własnego wyrobu i pysznych lokalnych dań. Z drugiej strony Toskania to również piękne, zabytkowe miasta, których ulicami przechadzali się niegdyś znani artyści: malarze, rzeźbiarze, architekci i literaci.

Ciekawe miasta w Toskanii

Region słynie z wielu pięknych zabytkowych miast, których architektura sięga czasów renesansu, a nawet wczesnego średniowiecza. Ich malownicza lokalizacja w dolinach, pomiędzy majestatycznymi górami, wpływa na ich urok i osobliwy charakter. Będąc w Toskanii koniecznie zobaczyć trzeba kilka z nich:

– Florencja: miasto będące stolicą regionu i jednym z ważniejszych włoskich miast. Koniecznie trzeba je zwiedzić, nie zrażając się tłumami turystów, przepychającymi się przez wąskie, brukowane, miejskie uliczki. Tłumy te nie są przypadkowe – wszyscy ściągnęli do miasta, by podziwiać niesamowite zabytki architektoniczne, cenne obrazy i znane wszystkim rzeźby. Odwiedzając miasto koniecznie zobaczyć trzeba Katedrę Santa Maria del Fiore – czwarty największy kościół Europy. Budowa katedry rozpoczęta w XIII wieku trwała przez sześć kolejnych stuleci. Z jej kopuły, dostępnej dla turystów, podziwiać można florencką panoramę. Do katedry należy również dzwonnica i baptysterium – najstarszy budynek w mieście, do którego prowadzi słynna brama z brązu, wykonane przez Pisana. W baptysterium znajduje się grób słynnego antypapieża Jana XXIII. Warty zwiedzenia jest również Kościół Santa Croce, będący miejscem spoczynku Galileusza, Michała Anioła i Machiavellego. Tutaj znajduje się również pusty sarkofag Dantego. Popularna wśród turystów jest Galeria Akademii, szczycąca się zbiorem rzeźb Michała Anioła ze słynnym „Dawidem” w roli głównej. Planując zwiedzanie Florencji, obowiązkowo trzeba uwzględnić wizytę w Galerii Uffizi i zarezerwować bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż niemal zawsze są tutaj ogromne kolejki turystów, pragnących kontaktu ze sztuką. Galeria mieści się w pięknym budynku z XVI wieku, zaprojektowanym przez Vasariego. W salach galerii można podziwiać prace Michała Anioła, Boticcellego, Martiniego i wielu innych wybitnych artystów. Jeśli mamy możliwość spędzić we Florencji kilka dni, dobrze jest zobaczyć również Pałac Vecchio, wraz ze słynnym mostem z licznymi sklepikami i warsztatami rzemieślników, Pałac Medyceuszy i Pałac Pittich, z należącymi do niego pięknymi ogrodami Boboli, gdzie można odpocząć przy fontannie w cieniu cyprysów, po długim, męczącym zwiedzaniu w upale.

– Siena: kolejne miasto w Toskanii, pełne zabytków i pięknych placów, z Piazza del Campo na czele. Główny rynek miasta, słynie ze swego charakterystycznego kształtu – przypomina muszlę. Miasto zachowało swoją dawną strukturę, dlatego wpisane zostało na listę zabytków UNESCO. Odwiedzając Sienę, warto zobaczyć misternie zdobioną, XII-wieczną katedrę na Piazza del Duomo. Świątynia jest bardzo charakterystyczna, gdyż do jej budowy wykorzystano pasy marmuru w różnych barwach. Na placu można podziwiać także Palazzo Pubblico i Torre del Mangia – wierzę z dzwonnicą, na którą prowadzą pięćset trzy stopnie. Jak wiadomo, Siena jest miastem życia i działalności Świętej Katarzyny, której dawny dom do dziś zachwyca turystów. Budynek będący niegdyś domem Świętej, przekształcono w XV wieku w sanktuarium, stanowiące po dziś dzień cel pielgrzymek.

– Piza: miasto usytuowane nad rzeką Arno, znane wszystkim z jednego, charakterystycznego zabytku – Torre Pendente, czyli krzywej wierzy. Rocznie odwiedza je ponad dziesięć milionów turystów, skuszonych pragnieniem zrobienia sobie zdjęcia przy sławnej wierzy. Miasto ma jednak wiele innych ciekawych zabytków, które również przy okazji dobrze jest zobaczyć. Na placu Campo dei Miracoli, poza krzywą wierzą, mającą służyć jako dzwonnica, znajdują się również katedra i baptysterium, a cały plac, jak wiele toskańskich zabytków, wpisany jest na listę zabytków UNESCO. Wiekszość zabytków w mieście pochodzi z czasów wczesnego średniowiecza.

– Volterra: przepiękna miejscowość o charakterystycznej zabudowie, której architektura i malownicza lokalizacja na wzgórzu, stała się inspiracją do wykorzystania w filmie, powstałym na podstawie sagi „Zmierzch”, autorstwa S. Meyer. Volterra szczyci się licznymi zabytkami z okresu między XIII a XV wiekiem. Na jej obszarze odnaleźć można również o wiele wieków starsze pozostałości po budowlach Etrusków, na przykład datowany na szósty wiek przed naszą erą łuk triumfalny. W mieście odwiedzić można również kilka muzeów, między innymi Museo etrusco Guarnacci, czy Museo d’Arte Sacra.

Toskania - fontanna

Inne atrakcje regionu

Toskania słynie z różnorodnych świąt i festiwali, rozsianych po całym kalendarzu. Najwięcej z nich przypada jednak na okres sezonu turystycznego – od kwietnia do listopada. Bardzo popularne są tutaj różnego rodzaju targi: z antykami, z lokalnymi produktami spożywczymi, z wyrobami toskańskich rzemieślników oraz synne targi antykwaryczne. Często i cyklicznie odbywają się również festyny średniowieczne, na przykład w mieście San Gimignano i Florencji, znane w świecie wyścigi konne Palio di Siena w Sienie oraz święto iluminacji w Pizie. Warto wybrać się na jedno ze wspomnianych świąt i poczuć klimat, prawdziwej toskańskiej zabawy.

W chwili wytchnienia od zwiedzania zabytkowych pereł regionu, dobrze jest odwiedzić jedną z licznych winnic. Niektóre są otwarte dla turystów i można w nich nie tylko przechadzać się, podziwiając piękne widoki, ale również degustować słynne wino Chianti.

Ciekawą propozycją na upały jest również wycieczka do Bagni San Filippo – miasteczka zlokalizowanego u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata, około trzydziestu kilometrów na południa od miasta Pienza. Ta niewielka miejscowość słynie z wielu niewielkich, naturalnie wytworzonych basenów geotermalnych. Woda wypływająca ze zbocza wulkanu i wpływająca do niewielkiej, leśnej rzeczki, tworzy biały, wapienny osad, z którego w formie kaskady, utworzyły się charakterystyczne zbiorniki wodne, bielące się w leśnej zieleni. Woda termalna, której temperatura w miejscu wypływania spod skał ma około pięćdziesiąt stopni, słynie ze swych właściwości leczniczych i odmładzających. Co ciekawe, korzystanie z term jest zupełnie bezpłatne i można z nich w każdej chwili, zażywać kąpieli dla zdrowia, urody i relaksu.

Toskania

Niewątpliwie atrakcją samą w sobie jest również doskonała toskańska kuchnia, słynąca z prostoty i najlepszej jakości produktów, w dużej mierze dojrzewających w słońcu Toskanii. Je się tutaj bardzo dużo warzyw, mięsa i chleba, zaś zdecydowanie mniej makaronu niż w całej reszcie kraju. Będąc w Toskanii warto skosztować słynnej Ribollity, czyli zupy chlebowej, regionalnych serów owczych oraz lardo i prosciuto di Toscana.

viareggio

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *